FESTIVAL NEZLOMNÉ DRAHANSKO: DOMOV V NÁS
Festival při příležitosti 80. výročí návratu obyvatel vystěhovaných z vesnic Drahanské vrchoviny během 2. světové války.
Co si připomínáme?
Již v roce 1935 vznikl v našem kraji vojenský výcvikový prostor, tehdy pod názvem Vojenský výcvikový tábor Dědice. Po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava přešla jeho správa pod německý wehrmacht a prostor dostal nové jméno – Truppenübungsplatz Wischau.
V roce 1940 padlo rozhodnutí o jeho zásadním rozšíření. To znamenalo jediné: vystěhování rozsáhlého území. Z domovů muselo odejít více než 18 500 lidí z 33 obcí – z regionů dnešního Vyškovska, Prostějovska a Boskovicka.
Domy zůstaly prázdné. Krajina utichla. Vše, co lidé budovali po generace, museli naši předci opustit.
Po válce se začal psát nový příběh – možná ještě silnější než samotné vystěhování. Přišlo něco, co v sobě neslo hlubokou bolest i naději: návraty domů.
Do rozbořených stavení, zpustlých polí a zarostlých sadů se většina původních obyvatel vrátila. A znovu oživili to, co mělo být navždy ztraceno.
Festivalem Nezlomné Drahansko: Domov v nás si připomínáme jejich odvahu, houževnatost a víru v to, že domov není jen místo, ale vztah, který nelze zničit.
Vyberte si ze série připomínkových akcí. Vezměte s sebou babičku, dědečka, kteří byli za války z Drahanska vystěhovaní, nebo přijďte “jen” se vzpomínkou na ně.
Pietní zvonění, 18. května 2025 v 16:00, celé Drahansko
Výsadba Aleje Stromů svobody, 8. 11. 2025, Bousín - Repechy
Pietní zvonění
18. května 2025 v 16:00, celé Drahansko
Zastavme se na chvíli. A poděkujme.
V neděli 18. května se v 16 hodin rozezní zvony po celém Drahansku.
Zazní ve stejný okamžik ve všech obcích, které byly za války určeny k zániku. A také na Šumpersku, v obci Libina, kam se část lidí z Drahanska přestěhovala, protože se neměli kam vrátit.
Hlas zvonu je znamením, že se život vrací, že to, co mělo být umlčeno, znovu zní, připomínka toho, co se stalo, a především těch, kteří se po válce vrátili do ruin, prachu a zoufalého ticha – a znovu začali žít.
Naše účast bude tichým poděkováním. A také znamením, že jsme nezapomněli –
na houževnatost, odvahu a víru v návrat domů.
Přidejte se – na návsi, u kostela, doma.
Zastavte se. Vzpomínejte. Vyprávějte rodinné příběhy. Poděkujte.
Zapojené obce
(k 9.5. zapojeno 29 z 33 obcí a navíc obec Libina na Šumpersku, do které se část lidí z Drahanska přestěhovala do uvolněných domů po odsunutých Němcích)
Koncert Štěpána Raka - DOMOV MŮJ
Bohužel, pro akutní žilní operaci koncert přesouváme. Termín zatím neznáme. Ale když se tady přihlásíte k odběru novinek, tak ho budete vědět mezi prvními.
Hudba a slovo, co spojuje srdce.
Neděle 22. června 2025 v 16:00, Kostel sv. Jana Křtitele v Drahanech
Co všechno dělá domov domovem? Je to světlo v okně? Starý hrnek po babičce? Píseň, kterou jsme slýchali od dětství? Slovo, vůně, hlas, dotek?
Kytarový mistr Štěpán Rak ve svém autorském koncertním pásmu otevírá vzpomínky na domov jako místo, kde jsme zakořenění – v hudbě, v tichu, v příbězích i v obyčejných věcech.
Podvečerem zazní i slova těch, kteří o svůj domov na Drahansku za 2. světové války na čas přišli.
Štěpán Rak je kytarový virtuos světového jména.
Vezměte s sebou babičku, dědečka, kteří byli za války z Drahanska vystěhovaní, nebo “jen” vzpomínku na ně. Přijďte si připomenout, co pro nás domov znamená.
Vstupenky zakoupíte v předprodeji od 1.5. 2025 zde. Budou i na místě, ale když si je zakoupíte předem, ulehčíte nám přípravy.
FB událost: https://fb.me/e/8ysqL9bYa
Výpovědi pamětníků, které na zahájení koncertu zazní, jsme zpracovali díky podpoře Tři brány - komunitní nadace pro vědění, umění a civilizaci z Vyškova.
Koncert Štěpána Raka se koná díky podpoře těchto firem:
Vstupenky na koncert prodává přes unikátní portál FairEvents, který umožňuje prodávat lístky férově jak pro pořadatele, tak i pro hosty. Bez zprostředkovatelských poplatků.
Výsadba Aleje Stromů svobody - věnuj strom svému vystěhovanému předkovi.
8. 11. 2025, Bousín - Repechy
V listopadu společně s vámi vysadíme Alej Stromů svobody mezi Bousínem a Repechami – jako poděkování těm, kteří se po válce vrátili domů, do vystěhovaných obcí Drahanska a začali znovu budovat domov.
33 ze 100 stromů ponese jméno jedné z vystěhovaných obcí, propojené s jejím příběhem. Do akce se mohou zapojit nejen zástupci obcí, ale také jednotlivé vystěhované rodiny, které by chtěly vysadit vlastní strom jako připomínku své rodinné historie.
Na výsadbu naváže sousedské setkání pamětníků vystěhování, jejich rodin i těch, kteří v některých vesnicích zůstali – nevystěhovaných sousedů. Atmosféru doplní výstava dětských prací inspirovaná vyprávěním pamětníků.
Součástí bude také umělecký festival a malířské sympozium, které oživí paměť místa – performance, obrazy, příběhy z domů, které už dnes neexistují.
Svoji rodinu k výsadbě registrujte tady.
Další podrobnosti zveřejníme později.
Akce se koná s podporou Nadace Partnerství a její iniciativy Sázíme budoucnost. A s odbornou podporou Zdeňka Spíška a jeho iniciativy Stromy pro Moravský kras.
Výstava DONUCENI ODEJÍT. Vysídlení obcí Drahanska v letech 1940–1945, návrat a obnova
leden–duben 2026, Muzeum Vyškovska
Co předcházelo a provázelo vystěhování Drahanska? Jak žili před vystěhováním a co prožívali lidé, kteří byli donuceni odejít? Přijďte se podívat na unikátní fotografie, dokumenty a vzpomínky pamětníků. V rámci výstavy bude ke shlédnutí filmový dokument a bude také vydána odborná publikace (kritický katalog). Výstava je putovní najdete ji pak i Muzeu a Galerii Prostějov (květen–září 2025), v Muzeu Boskovicka (říjen 2025 – únor 2026) a v Moravském zemském muzeu (duben – prosinec 2026).
Výstavu připravuje Mgr. Dana Vedra, historička z Moravského zemského muzea ve spolupráci s Muzeem Vyškovska.
Výstava s kritickým katalogem (Ekrit) se koná na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury (DKRVO, MK000094862) .
Pořadatelé
Obec Bousín, spolek Barvínek, Chalupa u Šrámků za odborné podpory Mgr. Dany Vedra a Moravského zemského muzea.
Projekt, zejména část přípravu programů pro školy, dlouhodobě podporují Tři brány - komunitní nadace pro vědění, umění a civilizaci z Vyškova.