Oficiální stránky k tématu Vystěhovaného Drahanska jsou zatím v přípravě. Tady zatím najde základní informace a přehled chystaných akcí v rámci festivalu Nezlomné Drahansko: domov v nás.
Nezlomné Drahansko: domov v nás
Pro nemoc přesouváme na jiný termín: Koncert Štěpána Raka - DOMOV MŮJ, neděle 22. června 2025 v 16:00, Kostel sv. Jana Křtitele v Drahanech
Kdo, proč a koho vystěhoval?
Vojenský výcvikový tábor u nás vznikl již v roce 1935 pod názvem “VVT Dědice”. Po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava předala československá armáda prostor wehrmachtu. Ten ho přejmenoval na Truppenübungplatz Wischau. Již v roce 1940 padlo rozhodnutí o jeho zásadní rozšíření. A tak přišlo vystěhování. Jednalo se celkem o 33 obcí s více než 18 500 obyvatel z bývalých politických okresů Vyškov, Prostějov a Blansko (do roku 1960 okres Boskovice).
OBCE URČENÉ K ZÁNIKU - 33 obcí Drahanska
Rychtářov, Lhota, Pařezovice, Opatovice, Hamiltony, Radslavice, Radslavičky, Zelená Hora, Podivice, Studnice, Odrůvky, Otinoves, Hartmanice (dnes Niva), Nové Sady, Březina, Drahany, Bousín, Repechy, Rozstání, Hamry, Lipovec, Senetářov, Rogendorf (dnes Krasová), Molenburk (dnes Vysočany), Marianín, Kulířov, Jedovnice, Housko, Kotvrdovice, Baldovec, Krásensko, Podomí, Ruprechtov
Mapka je z publikace Josef Mikš, Dagmar Stryjová, Ztracené domovy, Vyškov 1987; vydal Okresní výbor ČSPB Vyškov a komise regionálních dějin OV kSČ Vyškov (poznámka Dáši: ČSPB = Český svaz protifašistických bojovníků)
Týká se to i vaší rodiny?
Zničené domy na návsi v Bousíně, asi domy č. 3, 4
Vystěhování Drahanska se týkalo 18 500 lidí. Znáte nějakého pamětníka? Máte doma ještě nějaké dokumenty či předměty, které se k té době vztahují? Dejte nám o tom vědět přes dotazník. My se na to mrknete a případně se vám ozveme.
Chcete vědět víc?
Poslechněte si pořad ČR Olomouc – Přímo z místa, vysíláno 5. 5. 2024
Podívejte se na záznam jedné z regionálních besed historičky Dana Vedra s občany Jedovnic
diplomová práce H. Pořízková, 2008, MU Brno: https://is.muni.cz/th/rzt7j/Povalecna_obnova_Drahanska.doc
Co se chystá
Z ničeho nic opustit domov. Tohle se stalo 33 obcím na Drahansku v roce 1942-1945 našim předkům. Sledujte naši cestu, jak téma přibližujeme našim sousedům. Budeme si o tom vyprávět ve školách? Uspořádáme velkou vzpomínkovou akci? Vysázíme 100 stromů? Vytvoříme stálou expozici?
Nechejte nám tady svůj email a my se vám tak jednou za měsíc ozveme, jak nám to jde. Mezi prvními vás pozveme na jednotlivé akce.
Akce v roce 2025
Festival Nezlomné Drahansko: domov v nás (koná se už v roce 2025)
Připravujeme
Webovou stránku plnou informací a fotek z jednotlivých obcí
Filmový dokument
Dočasnou výstavu v Muzeu Vyškovska v lednu-dubnu 2026 a pak ve všech okolních muzeích - v Prostějově, Blansku a Boskovicích
Didaktické materiály pro výuku ve školách na principech místně zakotveného učení
Publikaci se vzpomínkami pamětníků a ilustracemi dětí
Kdo o vystěhování zjišťuje víc?
Vystěhování části obyvatelstva Drahanské vrchoviny z důvodu rozšíření vojenského cvičiště v letech 1942–1945 je nepříliš probádané téma. A neznáme jak na místní, tak i regionální úrovni. Od roku 2020 se tomuto tématu systematicky věnuje Mgr. Dana Vedra z Moravského zemského muzea. Spolek Barvínek (Marie Horáková a Dáša Zouharová) a obec Bousín (především místní knihovnice Dana Minxová) s Danou Vedra navázaly úzkou spolupráci. A doposud především dohledávaly poslední žijící pamětníky a zachovalé dokumenty. A nyní přišel čas všechno zpracovat.